Raspenava

Raspenava.png Město Raspenava (německy Raspenau) se nachází ve Frýdlantském výběžku na severu Česka, v okrese Liberec. Rozkládá se ve Frýdlantské pahorkatině, tvořící severozápadní podhůří Jizerských hor, přibližně 3 až 6 km jihovýchodně od Frýdlantu. Městem protékají říčka Smědá, Lomnice, Sloupský potok a Libverdský potok. Nadmořská výška katastru se pohybuje od 320 do 800 m. Název města znamená „ves na Raspově nivě“ a je odvozen od původního německého rytířského jména.

Historie


Přesné datum založení obce je neznámé, první zmínka o ní však je z roku 1343 a první osadníci pocházeli patrně z Lužice. Původní obec se rozkládala pouze na levém břehu Smědé a snad pro odlišení od sousedních obcí na břehu pravém nesla jméno Wildenau (Divoká niva). Těmito obcemi byly Luh (Mildenau – mírná niva) a Lužec (Mildeneichen – nivička). Společně s osadou Peklo, která nesla od roku 1784 úřední název Karolinino Údolí (Karolinthal) na počest manželky majitele panství Karoliny J. Clam-Gallasové, byly tyto obce roku 1962 spojeny v město Raspenava.

Obec měla původně zemědělský charakter, později se zde rozvinul také průmysl zpracování nerostných surovin. Od roku 1512 stál na soutoku Smědé a Sloupského potoka hamr a také železárna zpracovávající místní i dováženou rudu. Na Vápenném vrchu byla také vápenka.

Oficiální web: www.raspenava.cz

adresa městského úřadu::
MÚ Raspenava
Fučíkova 421
463 61 Raspenava

 

---

Komentáře

Jožková Ivana   »  bře 12, 17:03

Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou.V Raspenavě jsem bydlela do roku 1958 jako dítě s rodiči jsme se odstěhovali do Nejdku u K.Varů.K Vašemu městečku mám i nadále moc pěkné vzpomínky na dětství,stále vzpomínám.Proto bych měla prosbu a zda to bude ve Vaší moci,chtěla bych získat foto bývalého domu kde jsme bydleli.Byl to dům za železným mostem,před námi bydleli CHLUMOVI a přes potok p.KRATZEROVÁ.Více si již nějak nepamatuji.Byl to pěkný velký dům s okenicemi.Byla bych strašně moc ráda kdyby jste mi mohli foto zajistit.Můj tatínek se jmenoval KLUGAR MIROSLAV.Moc Vám předem děkuji Jožková Ivana

 


 
---