Mníšek

Mníšek Mníšek (německy Einsiedel in Isergebirge) je vesnice na severu Česka, v okrese Liberec, v libereckém kraji. Leží asi 6 km severo-severozápadně od Liberce na úpatí Jizerských hor. Obcí protéká říčka Jeřice, do ní se v obci vlévá potok Fojtka, na kterém leží Vodní nádrž Fojtka. Druhá, Mlýnická, přehrada se nachází na Albrechtickém potoce. V této obci je mateřská a základní škola. Pod obecní úřad spadají dvě obce: Mníšek a Fojtka, část Mníšku a celá Fojtka leží na území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Název obce je zdrobnělinou slova „mnich“, do názvu obce se dostalo z němčiny přes zkomolení slova „Einsiedler“, připomínajícího poustevníka, který dle pověsti žil na místě dnešního kostela.

Obec leží na silnici a železniční trati z Liberce do Frýdlantu. Silniční spojení má také s Oldřichovem v Hájích a Chrastavou.

Obec Mníšek je poprvé zmíněna roku v urbáři frýdlantského panství z roku 1381, kdy se v ní nacházelo 18 selských usedlostí, 2 pily a po jednom mlýnu na obilí a na tříslo, ke vsi patřilo asi 490 korců pozemků (asi 141 ha). Ve své historii patřila ves nejprve do panství frýdlantského, později do panství libereckého, spravovaného z hradu Hamrštejna. Obě panství však byla od 13. století v držení rodu Biberštejnů. Po vymření frýdlantské větve Biberštejnů přešla obě panství jako odúmrť na krále a z jeho majetku je roku 1558 odkoupil císařský rada Bedřich z Redernu.

Redernům byl majetek konfiskován za účast ve stavovském odboji v letech 1619–1620 a roku 1622 získal obě panství Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti přešlo Frýdlantsko i Liberecko do majetku Matyáše Gallase. Po smrti poslednho z Gallasů, zdědil statky jeho synovec Kristián Filip Clam. Rod Clam-Gallasů držel obě panství až do roku 1945.

Po roce 1945 bylo místní německé obyvatelstvo vysídleno a do vsi se nastěhovali noví obyvatelé z Čech a ze Slovenska.

Oficiální web: mnisek.obec

adresa obecního úřadu:
Obecní úřad Mníšek
Oldřichovská 185
Chrastava 463 31

 

---

Komentáře

 
---