Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí (německy Christofsgrund) je vesnice na severu Česka, v okrese Liberec, v libereckém kraji. Leží asi 8 km západně od Liberce na silnici z Chrastavy do Křížan v hlubokém údolí říčky Rokytky v Ještědsko-kozákovském hřbetu. Obec má převážně rekreační charakter, od 1. ledna 2005 byla její větší část prohlášena vesnickou památkovou zónou.

Podél říčky je obcí vedena silnice z Chrastavy do Osečné přes Křížany. Obec má také železniční spojení, prochází jí trať z Liberce do Jablonného v Podještědí a České Lípy.

Kryštofovo Údolí bylo patrně založeno uhlíři někdy v 16. století, patřilo nejprve k lemberskému a později ke grabštejnskému panství. První písemná zmínka je datována roku 1581. Současná obec je tvořena trojicí původních vsí, zakládaných během postupu osadníků podél toku Rokytky. Tak vznikla postupně Rokytnice (Eckersbach), pak Bezové údolí (Holundergrund, pozdější Kryštofovo údolí) a nejvýše Novina (Neuland). Těžba stříbra a olova v okolí byla ukončena v polovině 18. století. Údolím vedla v minulosti pašerácká stezka.

Oficiální web: www.krystofovoudoli.cz

adresa obecního úřadu:
Obecní úřad Kryštofovo Údolí
č. p. 166
460 01 Liberec 1

 

---

Komentáře

 
---