Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou (německy Grottau) je město v severních Čechách, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží v Žitavské pánvi na okraji Lužických hor, asi 20 km severozápadně od Liberce a 6 km jihovýchodně od Žitavy blízko česko–německo–polského trojmezí. Protéká jím Lužická Nisa. Nedaleko města je zatopený lignitový důl Kristýna, který dnes slouží jako rekreační areál.

Na silnici 35 z Liberce leží hraniční přechod do polského Porajówa a saské Žitavy. S Libercem a Žitavou má město také spojení železniční. Třetí hraniční přechod – turistický – je s německou obcí Hartau. Město je členem Mikroregionu Hrádecko-Chrastavsko a udržuje těsné kulturní vztahy s německým městem Žitava a polským městem Bogatynia.

Hrádek nad Nisou má přibližně 7300 obyvatel. Jsou v něm 3 mateřské a 3 základní školy.

Historické jádro města je od roku 2003 městskou památkovou zónou.

Historie


Již v 10. století vybudovali v údolí Lužické Nisy slovanští obyvatelé z kmene Milčanů nevelkou osadu s názvem Gród (hrad). Postupně však v oblasti převládlo obyvatelstvo německé národnosti, pozvané sem králem Přemyslem Otakarem II.. Nejstarší písemná zmínka o Hrádku pochází z roku 1288 a je dnes uložena v klášteře St. Marienthal. Hrádecko bylo původně součástí tzv. župy Záhvozdí (Zagost), od 12. století bylo částí Českého království a procházela jím důležitá obchodní stezka z Prahy k Baltskému moři. Od 13. století patřil pod panství Grabštejn, v jehož držení se vystřídaly rody pánů z Donína, Mehlů ze Střelic, Černous, Trautmansdorfu, Gallasů a Clam-Gallasů. Město vypálili husité a bylo poničeno pruskými vojsky roku 1866. Město bylo na začátku 20. století převážně německé, česká škola zde vznikla až roku 1925. Za druhé světové války pracovali ve zdejším zbrojním závodě Spreewerke stovky zahraničních dělníků na nucených pracích. Po skončení války bylo německé obyvatelstvo vysídleno.

Adresa městského úřadu
Městský úřad Hrádek nad Nisou
Horní náměstí 73
463 34 Hrádek n.N.

 

---

Komentáře

Podzimková Renata   »  zář 23, 09:59

Dobrý den,
můžete mi sdělit, zda základní škola v Hrádku n.Nis. má svoje webové stránky, email ???
nemůžu to tady najít.
Chtěla bych se spojit s paní ředitelkou a domluvit finanční podporu a pomoci z povodní.
Díky.
R.P.

 


Maruška Hanousková   »  lis 8, 13:11

Mela by ste se zamyslet nato že delate z detma tak ste odtahla od jedne ženy manžela a to byl sni ženaty a pusinkovala ste se pred jejim synem Aleškem a to same ted od mich deti mam dvě decery ste to same odtahla Aleše Maška a uplne ste se nato trasla .Nikdy jsem jeho pani nevěřila ale od doby co jsme spolu byly jsem ho poznala dokonale co je za špatneho šlověka.A vi se stydte ze nemate na chlapa bez deti ale lovite muze a čekate naně až opusti ženy sve.Aje dobre ze se na vas podava stižnost hrajete si na na psicholosku pracovnici ktera pracuje z detma ale ulovite zenateho chlapa a ještě před synem ktery byl tenkrat malej ste se pusinkovala z Alešem Maškem .A budte rada že pred tema rokam pani Kristofova nepřišla nato že ste byla z jejim synem v zoo sama ste cizi zena neco se stat pan Masek by sedel a jeho pani to si nedokažete prectavit .Stidte se Hanouskova

 


 
---