Hodkovice nad Mohelkou

Hodkovice nad Mohelkou (německy Liebenau) jsou město na severu Čech ležící v okrese Liberec, v libereckém kraji. Leži asi 10 km jižně od města Liberce a asi 7 km jihozápadně od města Jablonce nad Nisou. Je druhým největším městem Podještědí, má přes 2600 obyvatel, nachází se v něm mateřská a základní škola. Město je obklopeno horami Ještědsko-kozákovského hřbetu a Lužických hor, protéká jím řeka Mohelka.

Městem prochází rychlostní silnice R35, ta vede na sever do Liberce a na jih do Prahy. S Libercem mají díky místnímu nádraží také od roku 1859 železniční spojení. Na Hodkovickém autobusovém nádraží staví autobusy na trasách mezi Libercem nebo Jabloncem, a Prahou. Sportovní letiště je využíváno k vyhlídkovým letům.

Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Historie města Hodkovice nad Mohelkou


V latinských textech jsou Hodkovice nazývány Hodcouicz nebo Libenow, v textech německých jako Liebenau. Poprvé jsou zmíněny ve 14. století, v knize papežských desátků z roku 1352. Tehdejší osada při kupecké stezce z Lužice do Čech se rozkládala přibližně v místech dnešního náměstí a byla centrem frýdštejnského panství.

 

---

Komentáře

Ladislav Šourek   »  kvě 11, 14:53

Malé upozornění: na http://region.turnovsko.com jsem v rubrice Články/historie uveřejnil frydštejnský urbář, jednu z nejstarších písemných památek týkající se našeho kraje

 


Ladislav Šourek   »  kvě 11, 15:05

Malé upozornění: na http://region.turnovsko.com jsem v rubrice Články/historie uveřejnil tzv. Frydštejnský urbář z poloviny 16. století, jednu z nejstarších písemných památek týkající se našeho kraje.

 


 
---