Bílý Kostel nad Nisou

Bílý Kostel nad Nisou (německy Weißkirchen a. d. Neiße) je vesnice na severu Česka, v okrese Liberec, v libereckém kraji. Leží asi 3 km západně od Chrastavy, 11 km severozápadně od Liberce a 6 km jihovýchodně od Hrádku nad Nisou. Vsí pod ještědsko-kozákovským hřbetem protéká Lužická Nisa.

Vesnice leží při rychlostní silnici R35 z Hrádku nad Nisou do Liberce, s oběma městy má také železniční spojení. Ve vsi je mateřská a první stupeň základní školy.

Historie obce Bílý Kostel nad Nisou


Vesnici založili ve 13. století němečtí kolonisté, přistěhovaní do oblasti na pozvání přemyslovskými panovníky. Sami tehdejší obyvatelé nazývali svou ves Heinrichsdorf, tedy Jindřichov, patrně podle tehdejšího majitele panství Jindřicha z Donína. V záznamech se však také objevuje latinský název Henrici Villa. Když byl ve 14. století postaven v obci kostelík se zdaleka viditelnou bílou omítkou, objevil se v historických materiálech také další latinský název Alba Ecclesia, tedy Bílý Kostel (německy nejprve Weysskirch, pak Weisskirchen). Obživu obyvatelům zajišťovala hornická činnost, těžily se zde kovové rudy a byla zde huť na tavení stříbra.

Největší rozvoj obce nastal, když byla obcí postavena Liberecko-Žitavská železnice roku 1859 a roku 1867 bylo přímo v obci dostavěno nádraží. V této době vzniklo v obci několik textilních továren a papírna. Během druhé světové války bylo v objektu firmy Jäger ubytováno téměř tisíc židovských dívek a žen z Francie a Holandska, které pracovaly v chrastavském závodě Spreewerke. Po odsunu německých obyvatel byla obec osídlena českým obyvatelstvem. Roku 1958 způsobila ve vsi značné škody rozvodněná Nisa.

 

---

Komentáře

 
---